kolmapäev, 2. aprill 2014

Vibram FiveFingers Bikila LS

Taust

Paaril viimasel aastal olen uurinud võimalusi üleminekuks toestusega jooksujalanõudelt "barefoot running" maailma. Puusavalu Asics Gel Kayanodega üle kanna jooksmisel viis Christopher McDougalli "Born to run" / "Jooksjana sündinud" raamatuni. Sealt lõpututesse foorumitesse ja YouTube kanalitesse ning Kristjan Porti jooksuloengutesse.

Link: Vaata järgi Kristjan Pordi inspireerivat loengut: Jooksmise mõju kehale

Teooria lühidalt selles, et miljonite aastate jooksul on inimene loodud jooksma ja liikuma paljajalu ning viimase vähem kui 100 aasta jooksul loodud spordijalatsite tööstus, mitte ei leevenda tervisesportlaste jalavaegusi vaid pigem tekitab neid. Kõiksugu toestused ja tugevdused jalatsis teevad jooksmise esmapilgul lihtsamaks, kuid pikemas perspektiivis nõrgestavad looduse poolt antut.

Asics Gel Kayano asemele sai võetud GT-2000. GT-2000 kõrvale sai leitud Nike Free. Kaks aastat tagasi sai kirjutatud Vibrami tehasesse ja suurusi uuritud. Aasta hiljem sai kohaliku maaletoojaga ühendust võetud. 2014 märtsiks olid EUR 49 number Vibram FiveFinger Bikila LS Eestis olemas. Ainus mudel, mida Vibram nii suure tallaga toodab. Mõeldud laiema jala ja kõrgema jalavõlviga kasutajatele.
Vibram FiveFingers Bikila LS


Kogemus

Esimene kogemus oli üllatavalt hea. Tänaseks ligi 5 tundi joostud ja tunne endiselt ülihea. Soovitus traditsioonilise toestusega jalanõu pealt Vibrami peale üle minnes on alustada väga vaikselt. Hetkel veel tagasilooke ei ole peale selle, et siiski sääred on tavapärasest natukene "kangemad/valusamad". 
Kujutasin ette, et tald on kõvem/õhem kuid tegelikult osutus küllalt pehmeks ning päkaga maad puudutades ei ole mingit ebamugavustunnet ega vähimatki põrutust. 
Samm muutus automaatselt lühemaks (rohkem keha alla), mida näiteks Nike Free'ga ei suutnud nii hästi saavutada. Positiivne. 
Pinnas on olnud 70/30 asfalt/metsaalune ning käbid/kivid/oksad ei ole probleeme tekitanud. Väiksemad kivid tahavad varvaste vahele minna, kuid sama probleem oli ka Nike Free'dega, kus kivid jäid talla mustri vahele. 

Parim jooksukogemus seni. 

Jalgasobivus

Kui esmakordselt FiveFingerseid jalga proovida, siis jäi tunne justkui väikese varba "tasku" oleks liialt suur. Nüüd on nad kuidagi jala järgi läinud selliselt nagu kinda tõmbaks kätte ning miski vähimalgi määral ei häiri (tasasel maal joostes). 
Pikemast ja järsemast mäest alla joostes tekib tunne, mis on sarnane, kui kindaid kätte sikutada ning sõrmevahedest "hakkab sikutama". FiveFingersitega samaväärne tunne varvaste vahel. Askaltil mäest alla joostes siiski jalg tahab jalatsis natukene edasi libiseda, mis tekitab varvaste vahel õrna "sikutamise" tunnet. 

Sokid

Jalatsitega koos sai võetud kaks paari injinji jooksusokke. Õhemad ja paksemad. 
paksemateks injinji TRAIL 2.0 mid-weight. Viimased on üllatuslikult mõnusad. Kui esimesed RUN 2.0 lightweight on justkui nagu õhukesed jooksusokid ikka siis TRAIL 2.0 on spetsiaalselt paksemad maastikujooksu jaoks loodud. Tunne on nagu jookseks pehmete villaste sokkidega, millel on õhukene kummitald all. Jällegi väga mõnus ja positiivne kogemus.

Kommentaare ei ole: