esmaspäev, 27. veebruar 2006

Kuidas ma täna mac'i ostsin

Mul oli täna ootamatult vaja soetada uus sülearvuti. Eelduseks oli ekraanisuurus 12’’ ja hea väljanägemine. Muus osas praktiliselt lahtised käed. Hinnaklass ka sinna natukene alla 20tuh.
Esimene mõte mis peas tuksatas oli mac. Odavamad iBook’id alates 17000 kroonist ja välimust rohkem kui mistahes teisel süler PC’l. Kuna endal varasem õunaarvutiga kokkupuude puudus, siis mõtlesin kiirelt läbi, mida ma seni olen teinud ja mida ma edaspidi tahaks sülearvutiga teha ning seadsin sammud Apple esindusse eestis, et saada kõige adekvaatsemaid vastuseid sellele kas mac minu vajadustele vastab just sülearvuti kasutusharjumuste poole pealt.
Eelnevalt tegin väikese brainstormingu ja panin kõige esimesena pähe tulevad küsimused ühte PDF faili ning võtsin poodi kaasa ning hakkasime poemüüjaga üheskoos seda mõttepuud lahti harutama ja käisime kõik teemad üksipulgi läbi.

Põhjused miks seekord kaubaks ei läinud:
  1. Ma aegajalt tahan oma e-maile ID-kaardiga digitaalselt allkirjastada. Jah, mac’iga on see kuidagimoodi võimalik, aga poes nagu väga ei demotud ja sellest teemast väga pikalt ei tahtud millegipärast rääkida. Kaardilugejat ostes peab väga täpselt järge ajama kas antud ID-kaardilugeja on ikka mac’i poolt supporditud. Paljudel pc läpparitel juba tänapäeval id-kaardilugeja sisse ehitatud ja ma ei pea enam mingit eraldi välist „soolikat” kaasas kandma digiallkirjade andmiseks. Hiljem nüüd natukene teemakohaseid foorumeid sirvides jäi mulje, et mac’i ja Eesit ID-kaardi projekt vägagi Nipitamise ja Trikitamise tasemel. Hetkel 1:0 PC läpparite kapsaaeda.

  2. Ma tahan oma taskutelefoni kursis hoida oma sülearvuti kontaktide ja kalendriga ning samuti oma telefoni aegajal mp3’esid laadida ning omakorda telefonist pilte arvutisse ajada, kasutades selleks Bluetooth ühendust. Hetkel on mul kasutusel Siemens M75 ning Samsung E530. Kahjuks tänase päeva seisuga pole kumbki neist telefonidest by default mac’i iSync nimelise tarkvara poolt toetatud, et ta nendega suhelda oskaks. Poemüüja kippus väga napisõnaliseks jällegi, viidates et ehk on kolmanda partei tootjatel midagi pakkuda. Seis 2:0 PC kasuks. Enamuste uuemate telefonidega tuleb vähemalt Windowsi jaoks tarkvara kaasa mis suhteliselt muretult suhtleb telefoni, kalendri ja aadressiraamatuga.

  3. Mul on ebameeldiv harjumus võimaluse korral mugavat arvutihiirt kasutada. Pikemat aega on Logitech MX500 käe all olnud ja tulevikus võiks proovida MX1000 laserit kasutada. Eelkõige just ideaalselt minu käe jaoks sobiva disaini ning eronoomiliselt mugavalt asetatud lisanuppude tõttu, mis igapäevase arvutikasutamise meeletult mugavamaks teevad. Laisale inimesele on väga raske selgeks teha, et selleks et veebilehtedel edasi-tagasi navigeerida ning lehti värskendada või kasvõi copy-paste teha, peaks kuskilt menüüst midagi valima või hiirega mööda ekraani sõitma ning vastavat tegevust käivitavat nuppu taga ajama. Kõik enimkasutatavad funktsioonid on juba mugavalt hiire nuppude alla paigutatud, mis vähendab seda meeletut mööda ekraani ringisõitmist ning saab rohkem keskenduda hiirega just oluliseima osutamisele. Seis 3:0 PC ja Windowsi kasuks. Seal vähemalt siiamaani kõik töötab laitmatult. Edit: Logitechil on päris edev klaviatuuri ja hiire komplekt maci jaoks olemas: Logitech Cordless Desktop S530

  4. Vahetevahel on mul vastupandamatu soov oma lähedaste ja sõpradega kauge maa taha suhelda ning neile ka vahepeal näidata kui suureks ma vahepeal ikka kasvanud olen. Pean silmas siis Skype ja MSN’iga kiirsuhtlust ning sealjuures veebikaamera kasutamist. Hetkel kahjuks ei Skype ega MSN ei toeta mac’i kasutajate jaoks veebikaameraga omavahelist suhtlust. Neile on küll lohutuseks tehtud iChat, kuid seda ka vaid oma mac’i kasutajate kogukonna tarbeks. Kui mingil ajal peaks ka tekkima võimalus läbi Skype või MSN’i pilti ajada, siis see eeldab mac sertifitseeritud veebikaamera kasutamist ning kokkuvõttes ma pean ikkagi mööda poode tuulama ning uurima ja otsima milline veebikaamera ka mac’i peal tööle läheks. Mac’i enda iSight maksab tiba üle 2000 krooni mis on selgelt overkill. Seis 4:0. Siiamaani on mul PC peal kõik veebikaamerad laitmatult töödanud. Lihtsalt ei ole probleeme olnud.

  5. Minul küll harva, kuid siiski tuleb ette, et teinekord on vaja miskit välja printida. Selleks ma pean aga enne iBooki ostu välja selgitama kas minu hetkel olemasolev HP laserprinter on üldse mac’i poolt toetatav ning juhul kui Tiiger antud printeri mudelit omaks ei võta, et kas siis äkki leiab mõne kolmanda poole draiveri mis printimise probleemi suudaks lahendada. Jube keeruline tundub see lisaseadmete külgeühendamise protsess, juhul kui tegemist ei ole just otse mac’i poest ostetud disainitoodetega. Seis 5:0. Üldiselt on PC peal enamus printereid tööle saadud ilma märkimisväärsemate probleemideta. Vähemalt hetkel ei meenu, et oleks teisti olnud. Situatsiooni peale, kus ma soovisin komandeeringus olles oma sülearvuti üle VPN’i kontori kohtvõrku ühendada ning seejärel sealset võrguprinterit kasutada, soovitati mul lihtsamat vastupanu teed minna ning printimist vajav dokument USB mälupulgale võtta ning mõnes teises kohalikus Windowsi masinas välja printida, sest mac ju toetab imelihtsalt PDF’ide printimist ja PDF’i saab ju praktiliselt igalpool kaduteta avada ning välja printida ;)

  6. Lihtsalt võimaluse omamise pärast on mul ammusest ajast üks USB scänner olemas. Näiteks lapsepõlve mustvalgeid pilte oli päris lõbus sellega digitaliseerida ning neid natukene fototöötlustarkvaraga värskendada ning seejärel uuesti väljatrükkida. Teinekord lihtsalt on mingi vastupandamatu vajadus mõnd dokumenti arvutisse saada ja scänner on sel puhul täiesti asjakohane. Jällegi, pean ma enne sülearvuti soetamist selgeks tegema, et mis mudel mul see scänner ikka oli ja kas ta mac’i peal ka endiselt suudab mõnda pilti sisse scännida. Tõenäoliselt minu viga, et ma scännerit ostes ei uurinud kas ta hiljem mac’i jaoks ka sobida võiks, aga tundub et tavakasutaja jaoks läheb üha enam ja enam raskemaks erinevate lisaseadmete koostöö võimaldamine ilusa ja uhke iBook sülearvutiga. Paneks jällegi punkti PC ja Windowsi maailma kus justkui märkamatult mu scänner oli töövalmis ja loodetavast siiamaani on ning seda ka edaspidi.

  7. Lisaks arvuti taga rumala teksti kirjutamise meeldib mulle ka hirmsasti mööda metsi ja muid looduskauneid kohti jooksmas ja jalgrattaga sõitmas käia. Seda kohe nii palju, et mul on suisa huvi tekkinud tervisliku toitumise ja kehalise koormuse omavahelisse tasakaalu ajamisse ning mõnus on planeerida oma treeningplaane kui mul on mõningaid andmed selle kohta kui intensiivsed on mu treeningud olnud ning ega ma ometigi omale liiga pole teinud liialt suurte treeningmahtudega. Selleks on mul pisikene Polar S725 nimeline abimees kes mulle truult peale igat treeningut ilusasti joonistab graafikuid ning teeb hoolsasti statistikat kui laisk ma parasjagu olen olnud ning seega motiveerib mind omakorda oma treeningplaani järgima, et endale seatud eesmärke veelgi efektiivsemalt saavutada. Ma ei ole küll põhjaliku tagapõhja uuringut teinud aga mõni aega tagasi ei olnud veel Polaril oma tarkvara mac’i jaoks. iBookidel pole ka mitte ühelgil Infrapuna sisseehitatud. Minu käekell aga suhtleb arvutiga just nimelt infrapuna kaudu. Kui ka oleks Polaril tarkvaraline tugi, siis kella ja arvuti omavahelise koostöö jaoks oleks jällegi vaja veel üht lisavidinat mis suudaks infrapuna kiiri kiiritada ning neid omakorda vastu võtta. Ma usun et suuremal osal PC läpparitest on Infrapuna sisse ehitatud ning tundub, et selle olemasolu oleks justkui elementaarne juba. Kuigi eks iga päevaga jääb neid seadmeid vähemaks mis infrapuna ühendust arvutiga suhtluseks kasutavad. Seis siis 7:0 PC kasuks.

  8. Garantii kohta küsides selgus, et see on kahtlaselt lühikene :S Ma oli kuidagi harjunud juba, et need kes on pc läpparite maailmas tegijad, et nad ikka julgevad vähemalt 3 aastat garantiid anda. Juba see 3 aastat mõjub emotsionaalselt kuidagi julgustavalt, et kui ikka nii pikk garantii julgetakse anda, siis peab asi korralik olema. Väidetavalt pole siis ühelgi Apple perekonna tootel pikemat garantiid kui kõigest aasta.


Eks mul oli neid esmapilgil rumalatena tunduvaid küsimusi lademetes ja enamustele sain ka adekvaatesed vastused, kui need punktid mis ma siia kirja panin tulid nüüd hiljem tagantjärgi kõige esimesena uuesti meelde, et miks mul ikkagi seekord see iludus koju jäi toomata. Jäin veel hetkel ikkagi nende leeri, kes on nõus maksma 2000 krooni selle eest, et kõik lihtsalt töötaks. Muretult ja probleemideta nagu pc läpparid seda siiamaani enamuses on teinud. 2000 krooni all ma pean siis silmas Windows XP Pro litsentsi maksumust. Kindlasti leidub lademetes neid tõsiseid mac’i fänne kes on nõus mu väär arusaamu ümber lükkama, kuid mul ei oleks ka mitte midagi selle vastu neid ära kuulata ja nende tähelepanekuid ja nõuandeid kuulda võtta. Võibolla tõesti on neis valgetes iludustes peale välimuse midagi sellist mida ka reaalselt kuidagi kasutada saaks. Hetkel nad jätsid küll rohkem sellise mulje, et ega palju peale veebis surfamise, muusika kuulamise ja piltide vaatamise nendega midagi peale pole hakata. Lihtsalt minu hetke emotsioon vahetult peale Apple esinduskaupluse külastamist.

3 kommentaari:

Teller ütles ...

Aasta ja mõned kuud Mac-iomanik: ID-kaardiga on tõesti selline lugu, et e-hääletus toimis, aga digidoci toest pole mingit väga head lugu kuulnud.

Printerid on mul küll kõik (olen vast kuni 10 erinevat proovinud, enamus uuemad mudelid) probleemivabalt tööle läinud.

Pantri peal Siemens S65-ga sünkimine toimus nagu unelm, Tiigrile upgrade kaotas aga selle funktsiooni. Müstiline ja frustreeriv.

Skype - sa ju tead, et Skype töötab selle kallal :)

Oliver ütles ...

Lugedes tänast Steve Jobsi Keynote, siis ma juba ootan huviga ja hoian vaikselt silma peal, millal õunatooted niipalju võiksid valmis saada, et neid jälle poodi külastama minna võiks.
Kusjuures S65 oli tõesti iSynci nimekirjas olemas. Teoreetiliselt peaks mu M75 olema lihtsalt väikeste uuendustega S65, aga no see veel kahjuks ei muuda mu üldpilti mac'i maailmast.

Anonüümne ütles ...

1. http://www.opensc-project.org/ideelabor/wiki/IdCardOsx andmetel on nüüdsest ka mailide signeerimine võimalik. Kaardilugeja ostmisel peab jah olema tähelepanelik, et Mac (või Linux) toetatud oleks.

2. Seda peab lihtsalt testima, et kas toimib. http://www.novamedia.de/sync/ saab, aga väikese raha eest osta plugina mis peaks toda siemensit toetama. Siiamaani tundub siiski, et kõige mac(iSync)isõbralikum telefon on siiski Sony-Ericsson.

3. Logitechil on olemas selline soft nagu "The Logitech Control Center", mis peaks võimaldama nuppe seadistada nii hiirtel kui klaveritel.

4. iChat suudab suhelda AIMi windowsi klientidega. Kirjade järgi suudab ka liikuvat pilti edastada. MSNi töötavat asja pole näinud. Loodame Skype peale.

5. Nii hull see lugu printeritega ka ei ole. Eemale tasub hoida win only "hostbased" printeritest. HP lehel peaks iga printeri juures Maci tugi mainitud olema. Siiamaani olen saanud erinevad HP printerid tööle ilma mingeid draivereid sikutamata. Kui avalikustaksid printeri mudeli siis saaks edasi uurida.

6. Sama nagu printeriga, et mis mark ja mudel? Paljudel on siiski Maci tugi olemas ja soft ja draiverid netist saadaval isegi siis kui karbi peal vastavat märget ei ole.

7. Ei oska miskit kosta.

8. Garantii jah 1a, aga miskid massvead (iBookidel emaplaat, Akud) on ka vanematel masinatel ära likvideeritud tasuta.