pühapäev, 2. aprill 2006

Tugeva tervise ja hea sportliku vormi alustalad - kuidas end hoida

Märkmeid Tervexi messi teisest seminarist.
Oliver Frey - “Tugeva tervise ja hea sportliku vormi alustalad - kuidas end hoida”. Seminar inglise keeles eestikeelsete slaididega!
Meditsiinidoktor Oliver Frey on Laulasmaa Resort peaarst.


Oliver oli missioonil. Sünni poolest sakslane, töötanud inglismaal, ning nüüd on otsapidi jõudnud Laulasmaa Spa'sse ning proovib nüüd meie kõigi elu paremaks muuta. Oliveri idee oli rääkida kuidas inimene on terviklik süsteem kus iga osa mitte täielik ja ebakorrektne funktsioneerimine mõjutab kõiki teisi süsteemi osi. Et oma juttu illustreerida, tõi ta pidevalt näiteid automaailmast. Sellest kuidas ta tuli eestisse ja pidurid hakkasid krigisema, kütusekulu tõusis ning pani mõtlema selle üle kas alati tasub Porschele diislit sisse kallata. Samamoodi inimesega. Kui sa ikka päevast päeva omale halba kütust sisse ajad, siis ikka väga head tulemust oodata ei ole.
Tema ja siis ka Laulasmaa Spa eesmärgiks on leida üles sinu "Life Balance" ning seda siis vajadusel natukene korrigeerida ja täiustada selles suunas, millisena sa end näha tahaksid. Iseenesest vägagi tänuväärne ettevõtmine.
Jutt üldiselt sama nagu kõigil teistel tervisliku toitumise propageerijatel, ehk oled see mida sööd ja kõik sinu hädad on ikkagi saanud alguse sinust enesest. Uuringute põhjal olevat see täiest mõtetu müüt, kui keegi väidab, et ta on paks, sest see on tal geenides. Väidetavalt on läbi viidud põhjalikud uuringud kaksikute seas, kelledel peaks olema siis täpselt samad geenid, kuid kunagi pole olnud juhust, et mõlemad kaksikud läheksid paksuks. Toit olevat see mis aktiveerib meie geene või siis pärsib nende esiletulemist.
Minu jaoks oli huvitav see koht kus räägiti ära miks mul alati hommikul kell 11 läheb kõht tühjaks ja üldse seda kuidas sõltub täiskõhu tunne sellest mida me sööme ehk nüüd on minu jaoks selge mida on tehetud sellega öelda, et "Söö leiba ka kõvale, muidu ei saa kõht täis." Suisa graafikutega näidati ära miks peab hommikul putru sööma ja miks leiba ja putru süües seisab kõht märgatavalt kauem täis kui kahe suupoolega kommi süües. Siin tuleb siis mängu toidu GI ehk Glükokeemiline Indeks. Räägiti ka sellest kuidas insuliin peale sööki hakkab liiga kõrge GI indeksiga toidu korral kiirelt vere glüksoosisisaldust alla tooma ning samas ka kohe nälja tunnet tekitama. Väidetavalt Inglise Hommikusöök pidi selles suhtes täielik cräp olema, kuna aetakse liialt palju liialt rammusat toitu sisse, mis tegelikult organismipoolt kohe kiirelt ära nullitakse, kuna organismil tekib hetkeks oht, et vere suhkrusisaldus läheb liialt kõrgeks. Siit ka siis suhkruhaiguse risk, kus keha hakkab mingil hetkel lihtsalt insuliini toimet ignoreerima, kui suisa igapäev peab insuliin käima ja vere glükoosisisaldust alla tooma. Kui sind käiks keegi igapäev muudkui tüütamas, siis sa hakkaks ka teda varsti ignoreerima.
Minu jaoks sai ka natukene selgemaks see rafineeritud rasvade ja margariini mõtetuse teema. Väidetavalt inimkeha vahetab 7 aasta jooksul välja suurema osa oma rakkudest ning rakkude tekkes on vaja rasva. Kahjuks aga sissesöödud rafineeritud rasvadega ei oska organism mitte midagi peale hakata ega neid kuskil kasutada. Siis ta lihtsalt panebki need kõrvale. Igaks juhuks, äkki läheb vaja, kuid kui peakski vaja minema, siis reaalselt ei saa nendega ikkagi midagi suurt peale hakata ja nii nad sul reisivadki igapäev kaasas, sest nad on Storage'sse tallele pandud. Seega kui sa ei ole veel nii rikas, et meeletut rasvavaru igapäev kaasas kanda, siis võibolla ei ole väga nutikas süüa endale sisse seda millega su mootor midagi peale ei oska hakata. Üldjuhul selles nimekirjas kipuvad siis olema kõiksugu maitsvama toidulaua poole esindajad ja paljud valge jahu tooted. Küpsised, saiakesed, koogid - kõik mille valmistamisel on kasutatud ohtralt margariini.
Seal oli tegelt päris palju veel sellist asjaliku juttu, aga ma tegin natukene liialt vähe märkmeid, kuna see kõik tundus enamvähem iseenesest mõistetav, kuid hetkel ei oskagi nagu sealt rohkem midagi erilist välja tuua.
Kokkuvõtteks soovitati natukene selle üle mõelda, millised on meie käitumis- ja toitumisharjumused ning neid siis võibolla natukene korrigeerida vastavalt oludele. Nagu ikka tavatsetakse öelda, et elame muutuvas maailmas ja ellu jäävad need kes suudavad olukorraga kõige paremini kohaneda. Oled see mida sööd ja kõik sinu hädad on alguse saanud enamalt jaolt sinu elustiilist ja harjumustest. Seda kõike saad sa muuta, kui sa vaid vähekenegi tahad.

Kommentaare ei ole: