laupäev, 26. detsember 2009

Uiskude teritamine

Peaaegu nagu pooledi raketiteadus. Minu jaoks täiesti uus teema.
Taustaks niipalju, et Ho-Ho-Hoo, Christmas is coming ja võidab see kellel on suures kõige rohkem asju. A&T Sport aitab sellele väga hästi kaasa. Eelmine talv sai murdmaasuusavarustus nende juurest toodud. Sel aastal sai koju toodud uued uhked uisud. Entry level kõige lihtsamad harrastajate hokiuisud. CCM Vector 03. Viimati uisutasin kuskil põhikooli aegu, kui mulle veel üleni plastikust Salvod jalga läksid. A&T spordis olid mulle sobivad 49 nr hokiuisud sel aastal olemas.
image
Uiskudega on see natukene tüütu värk, et neid oleks viisakas aegajalt parema sõidukogemuse nimel teritada. Vanasti käis uisuteritus kuidagi lihtsalt. Või see vähemalt tundus nii.
Tänapäeval on see uisuteritamise toiming parasjagu keeruliseks ja teoreetiliseks aetud. Mulle pakkus see kohe sportliku huvi, et mismoodi see värk tänapäeval käib. Uiskude teritamine siis.
Kõigepealt, kui sul on uued hokiuisud, siis tuleb terale profiil lõigata (profiling/contouring). Polnud sellest varem kuulnud, et hokiuisu teradel võiksid olla erinevad profiilid. Samas kunagi peab ikka olema esimene kord selliste asjadega kokku puutumiseks.
Profiili lõikamise puhul küsitakse sinu käest kohe targalt, et mis positsiooni sa väljakul mängid? Kas sa oled ründemängija või kaitsja? Vastavalt sellele on ka erinevad uisutera profiilid. Ründajatele lõigatakse “see osa” (ma ei tea kuidas seda hokimeestekeeles nimetatakse(radius?/rocker?)) tera tsentrist natukene ettepoole, et uiskudel seistes tekiks ettepoole jooksmise tunne. See osa on siis see osa, mille peal sa peamiselt libised(rocker?). See kui palju “seda osa” tsentrist ettepoole liigutada, sõltub mängija/uisutaja isiklikust eelistusest. Kaitsemängijatele vastavalt “see osa” (defensive rocker?) lõigatakse tsentrist natukene tahapoole, sest väidetavalt nad on rohkem kandade peal. Kuna mul eelistusi ei ole ja olen täiesti algaja, siis mulle tehti “see osa” 8cm ja pandi keset tera. Usaldasin teritusmeest. Selle profiili tegemiseks on ka täiesti eraldi spets masin mis seda teeb. Käsitsi sellist asja oleks vist väga keeruline teha.
image Kui tera profiil on valmis, siis minnakse teritamise juurde. Teritamise juures küsitakse kõigepealt kehakaalu ning seda mis jää peal, või mis hallis sa mängimas käid? Vastavalt sellele valitakse soone sügavus (hollow?). Raskematele kodanikele ja algajatele pigem väiksem/lamedam soon ja kergematele ning kõvema jää peale sügavam soon. Mulle sai 19’ kraadise raadiusega (sharpen radius?) soon lõigatud. See on siis suhteliselt “lame”. Mis teoorias peaks pakkuma kiiremat libisemist ning algajatele parem pidurdamiste õppimiseks. Sügavam lõige oleks algajale vast liialt agressiivne.
Paludes meistrimehel selgitada, mida, miks ja kuidas ta teritamise juures teeb, siis tuli välja, et see teritamine ise, ehk soone sisse käiamine on ka kõva täppisteadus. Häid teritajaid loetakse eesti peale ühe käe sõrmedel üles. Mitte nii osavad teritajad suutvat seda soont mitte just täpselt tera keskele käiata ning sellega kandid rikkuda. image Või siis käiavad viltu, nii et üks kant saab kõrgem kui teine vms. Nagu ma aru sain, siis on ülioluline, et see soon saaks ikka korralikult täpselt keset uisutera. Selleks on jällegi spets masin, mille abiga seda soont lõigatakse. Oluline oli veel, et tera tuleb vastu käia ühtlaselt liigutada ning lõige peab olema “jahe”. Käiamise ajal ei tohi uisutera kuumaks lasta, kuna siis jällegi läheb miskit vussi või, et tulemus ei tule nii hea.
Respect, Kidaspordi mehele, kes 24 detsembril tuli kodust välja, et mu paar uiske ära teritada.
Iluuiskude teritamine pidavat olema veel kolm korda keerulisem ja spetsiifilisem.
Viide: SkateNY - Skate Sharpening: what, when, where
Viide: Hockey Skate Profiling (Countouring)
Õpetussõnad mis mulle kaasa anti olid muuhulgas ka need, et ära kunagi kõnni uisuterade peal mujal, kui uisujääl. Alati kanna plastikust uisuterade kaitsmeid, kui riietusruumist väljakule lähed. Isegi siis, kui väljaku ääres on kummimatid maas, siis tihtilugu on tahes tahtmata need matid liivased ja see ei ole uisuteradele hea. Alati peale uisutamist kuivata uisuterad korralikult ära. Loomulikult ka uisud ja kogu varustus korralikult kuivama.

kolmapäev, 23. detsember 2009

Huawei E1752 ja Ubuntu 9.10 Karmic Koala

Ükskord aegasid tagasi, kui muru oli veel rohelisem, töötasid enamus Huawei USB 3G andmesidemodeid Ubuntu linuxi all suhteliselt muretult. Siis tuli aga Kerneli upgrade ja osad Huawei USB 3G modemite kasutajad olid natukene nõutud. Üks neist mina. Poole kohaga kodune Ubuntu kasutaja.

Õnneks või kahjuks ma ei ole ainus inimene maailmas, kes on juhtunud Huawei modemiga Ubuntut kasutama. Probleeme on teistelgi ja Ubuntu inimesed tegelevad nende lahendamisega.
Viide: Several Huawei USB dongle don't work with kernel 2.6.31-12.40 (2.6.31.1 update related)


Alljärgnevalt lugu ajutisest lahendusest, kuidas Tele2 Internetipulk, ehk Huawei E1752 Ubuntu 9.10 Karmic Koalaga tööle saada. Senikauaks, kuni Ubuntu inimesed pole ise paremat lahendust välja pakkunud. Vähemalt ma ise olen nüüd selle sama Tele2 Huawei E1752 internetpulgaga internetis ja kirjutan seda lugu.


Probleem oli selles, et Ubuntu tundis USB modemi mingil hetkel ära hoopiski mälupulgana.
Nüüd on tarvis Ubuntule õpetada, et ta digimuundaks Huawei "mälupulga" tagasi 3G andmesidemodemiks. Selle tarbeks on tarvis alla laadida üks väikene tarkvarajupp. Nimeks "usb_modeswitch".

Väga lihtne on seda teha Synapticu paketihalduriga. Seal on usb_modeswitch valikus kohe olemas.


Kui usb_modeswitch on paigaldatud, siis otsi failisüsteemist üles fail nimega usb_modeswitch.conf. Minul asus ta /etc kataloogis
oliver@oliver-ubuntu:~$ sudo find / -name usb_modeswitch.conf
/etc/usb_modeswitch.conf
usb_modeswitch.conf faili lisa kõige lõppub kirjeldus, kuidas usb_modeswitch peaks Huawei modemitega käituma. Selleks ava tekstireadaktor
oliver@oliver-ubuntu:/etc$ sudo gedit usb_modeswitch.conf
 ja lisa usb_modeswitch.conf faili lõppu alljärgnevad read.
########################################################
# Huawei E1752
#
# Contributor: 

DefaultVendor=  0x12d1
DefaultProduct= 0x1446

TargetVendor= 0x12d1
TargetProdct= 0x1001

MessageEndpoint= 0x01

MessageContent= "55534243000000000000000000000011060000000000000000000000000000" 

Salvesta fail. Viimane aeg on ühendada 3G andmesidemodem arvutiga, juhul kui sa seda juba teinud ei ole. Käivita käsurealt usb_modeswitch.
oliver@oliver-ubuntu:/etc$ sudo usb_modeswitch

 * usb_modeswitch: tool for controlling "flip flop" mode USB devices
 * Version 1.0.2 (C) Josua Dietze 2009
 * Works with libusb 0.1.12 and probably other versions

Looking for default devices ...
 Found default devices (1)
Accessing device 011 on bus 002 ...
Using endpoints 0x01 (out) and 0x81 (in)

jne ...

Kui kõik on senini hästi läinud, siis Ubuntu jaoks peaks olema tekkinud USB 3G andmesidemodem. Samuti teiste failisüsteemide ja ketaste juurde tekib Tele2 ikooniga CD-draiv.

lsusb käsuga näed, kas modem on usb seadmete alt üles leitud. Küll aga ta näitab modemi versiooniks hoopis midagi muud kui E620. See aga ei takista modemi edukat kasutamist.
oliver@oliver-ubuntu:/etc$ lsusb
Bus 002 Device 012: ID 12d1:1001 Huawei Technologies Co., Ltd. E620 USB
Järgmiseks on mõistlik Network Manageri all luua 3G andmesideühenduse profiil, kui sa seda veel teinud ei ole.

Tele2 internetikaardi puhul peab vaid teadma, et APN väärtuseks tuleb määrata data.tele2.ee ja selleks, et modem hakkaks "helistama" tuleb talle numbriks määrata *99#. Nii nagu ülaloleval pildil.

Nüüd polegi muud, kui loodud ühendusega ühenduda ja järgmine teade mida ma ekraanil nägin oli alljärgnev.


Igaks juhuks kontrollisin veel käsurealt üle, kas ma ikka IP aadressi sain ja kõik ikka toimib?
oliver@oliver-ubuntu:~$ ifconfig ppp0
ppp0      Link encap:Point-to-Point Protocol 
          inet addr:83.178.182.183  P-t-P:10.64.64.64  Mask:255.255.255.255
          UP POINTOPOINT RUNNING NOARP MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:1098 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:914 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:3
          RX bytes:1221784 (1.2 MB)  TX bytes:150695 (150.6 KB)
oliver@oliver-ubuntu:~$ ping www.ee
PING www.ee (194.204.33.19) 56(84) bytes of data.
64 bytes from www.infoweb.ee (194.204.33.19): icmp_seq=1 ttl=51 time=139 ms
64 bytes from www.infoweb.ee (194.204.33.19): icmp_seq=2 ttl=51 time=98.0 ms
64 bytes from www.infoweb.ee (194.204.33.19): icmp_seq=3 ttl=51 time=88.9 ms
^C
--- www.ee ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2002ms
rtt min/avg/max/mdev = 88.989/108.902/139.674/22.070 ms
Toimis!

Järgmine kord modemit arvuti külge ühendades pole muud, kui lasta korraks usb_modeswitch käima ja Ubuntu peaks jällegi Huawei E1752 USB andmesidemodemit andmesidemodemina nägema ja tunnistama.

teisipäev, 22. detsember 2009

Nokia Messaging for Social Networks Beta 2

Nokia ei taha sotsiaalse meedia tööriistade tootmisel ajast maha jääda. Kunagi, kui N97 müügile tuli, siis kõvahäälselt reklaamiti, kuidas Facebooki uuendused jooksevad taustal ülimugavalt telefoniekraanile ja ümbritseva jagamine on lihtsam, kui kunagi varem. Eks ta natukene lihtsamaks läks tõesti.

Kuid saab veelgi paremini. Tootearendajatel Nokias on käed-jalad tööd täis. Proovitakse üht- ja teistsuguseid kontseptsioone sotsiaalse meedia sidumiseks mobiilsetesse seadmetesse. Kasutajate tagasiside põhjal on vahepeal valmis tehtud üks eraldi väikene aplikatsioon, mis on suuremast Nokia Messaging perekonnast.
Scr000052

Tegemist on Nokia Messaging for Social Networks nimelise üllitisega. Hetkel saadaval Beta versioon järjekorranumbriga kaks. Sisuliselt tekib telefoni üks uus ikoon nimega “Communities”, mille alt saab hetkel sisse logida nii Facebooki, kui Twitterisse. Mitte ainult sisse logida, vaid ka seal mobiilselt mugavamalt toimetada, kui seda on saanud seni Nokia telefonidega teha. 
Scr000040

Alljärgnevas videoklipis on lühidalt selgitatud, mida kõike head selle väikese tarkvarajupiga saab korda saata.

Proovisin ise Nokia N97 mini peal seda rakendust kasutada ja senini on kõik laitmatult toiminud. 
Scr000044 Lahe oli see, kuidas Facebooki postitamisel on võimalik oma asukoht postitusele lisada.
Scr000046
Asukoha lisamisel telefon esialgu korraks natukene aega otsib, kus sa maakaardil asuda võiksid. Kuna ma külmal talvepäeval proovisin seda võimalust siseruumides, siis aplikatsioon pakkus kaardil välja minu ligikaudse asukoha ja näitas seda ka telefoni kaardile.
Scr000049
Kaardil täpset asukohta valimata pakutakse välja ligikaudsed ettevõtted, kus ma võiksin parasjagu asuda.
Scr000047Facebooki teistele lugemiseks pannakse teate all link minu asukoha aadressiga ning sellele klikkides kuvatakse piirkonna kaart koos hetke ilmastikuoludega.

Väikene miinus on see, et Nokia Messaging for Social Networks Beta 2 on saadaval vaid valitud Nokia puutetundliku ekraaniga telefonidele. N97, N97 mini ja 5800 XM. Loodetavasti aja jooksul mudelivalik selle rakenduse tarbeks laieneb.
Scr000034Kõige lihtsam on seda programmi oma telefoni laadida, minnes telefoni veebilehitsejaga aadressile messaging.nokia.com ja valides sealt Social Networking –> Download.

Nokia Maps ja SIM kaardi vahetus

Meil on kodumail nüüd kõigil Mobiilioperaatoritel moodne Mobiil-ID nimeline teenus. Iseenesest tore asi, kuid Mobiil-ID teenuse kasutamiseks on tarvilik teha SIM kaardi vahetus. Mobiil-ID kasutamiseks peab olema spets Mobiil-ID SIM kaart telefonis.

Seoses sellega on päris mitu kodaniku juhtunud küsima, et mis saab Nokia Maps litsentsidest? Telefoni navigatsioonitarkvara ei taha neid enam hästi juhendada. Räägib midagi, et litsentsid ei kehti enam.

Nipp on selles, et peale SIM kaardi vahetust tuleb Nokia Maps kaardiprogrammis teha litsentside uuendamine ja lubada korraks kaardiprogrammil internetti minna, et litsentside kehtivust kontrollida ning neid siis keskserveris uuendada.
image 
Selleks tuleb telefonis Nokia Maps programm käima panna. Lubada aplikatsioonil korraks Internetiga ühenduda. Valida menüüst Options > Shop & licences > My licences > Update
image 
… ja ideaalis peaksidki navigatsioonilitsentsid olema uuendatud. Tegin ise selle läbi ja kõik toimis ideaalselt, muretult.

Viide: Nokia Europe - Transfer and update your licences

Videopilt otse ralliautost

Skype poisid kirjutasid eelmine nädal, kuidas nad natukene hobikorras panid rahvarallit sõitvasse autosse ühe sülearvuti. Kõu interneti ja tegid kiiruskatselt videokõne üle Skype. Moodsaid tehnilisi lahendusi saab kasutada milleks iganes. Oma enda fantaasia vaid seab piirid.

Eelmine nädal kohtusin ühtede huvitavate ettevõtjatega. Neil on maailmavallutamise plaan. Pakkudes videopildi reaalajas edastamise võimalust kõigile moodsatele mobiiltelefoniomanikele. Sisuliselt saab mobiiltelefoniga teha täpselt sama asja, mida Skype poisid ralliautos tegid. Pole vaja isegi eraldi arvutit, vooluadapterit, internetipulka ega midagi. Teadupärast on tänapäevastel mobiiltelefonidel juba küllaltki võimekas fotosilm, mis võimaldab vajadusel küllaltki head videopilti salvestada. Need eelmisel nädalal kohatud poisid tutvustasid tarkvara nimega Bambuser. Tegemist on siis aplikatsiooniga telefonis, mis võimaldab reaalajas võtta pilti ja heli mobiiltelefoni kaamerast ja seda kuvada mistahes veebilehele, kust siis omakorda juba sajad ja tuhanded inimesed seda jälgida saavad.
imageKasutusaladest tõid nad mitmeid küllalt huvitavaid näiteid. Üks kasutusala mida praeguseks juba otsapidi igapäevaselt kasutatakse on päästeteenistus. Kui politsei või kiirabi esimesena sündmuspaigale jõuab, siis teeb ta kiirelt kohe mobiiltelefoniga reaalajas videoülevaate kohapeal toimuvast. See videopilt koos helikommentaaridega läheb kohe juhtimiskeskusesse, kes saab siis vajadusel otsustada, kas sündmuspaika on tarvis lisajõude vms.
Teine kasutusvaldkond mida näiteks toodi oli kasvõi see sama palju meedia tähelepanu pälvinud COP15 kliimakonverents Taanis, Kopenhagenis. Seal jagatai Bambuseri tarkvaraga telefonid ajakirjanikele, kes ööd ja päevad tegid erinevaid interjuusid ja ülevaateid üritusel toimuvast. Kuna tarkvara võimaldab erialahenduste puhul ka režissööripuldi funktsionaalsust, siis videokeskuses saab kohe operatiivselt pikkida videoülekandeid näiteks tava TV saadete vahele või siis teha eraldi saadet ürituse kodulehel. Analoogseid ülekandeid ja meedia häppeninge on tehtud teisigi.
Kohe võib muidugi küsida, et mis selles Bambuseris on nii erilist, sest teisi analoogseid tehnoloogilisi lahendusi on teisigi turul? Tõsi, seda küsisin esimesena minagi nende käest. Põhjus miks nad väidavad end paremat olevat, kui teised analoogse teenuse pakkujad, olevat see, et nad on ise välja töödanud erilisi videoedastus algoritmi, mis toimib eriti hästi just võttes arvesse mobiilsete andmesidevõrkude eripärasid. Tõepoolest. Tallinna kesklinnas kiirest 3G andmesidevõrgus tuli videopilt koos heliga ideaalselt ilma suurema viivituseta määratud kodulehele.
Scr000063 
Lõpptarbijale ehk igapäevasele lihtsale kasutajale on see kõik täiesti tasuta. Mobiilses andmesidevõrgus maksad vaid mobiilioperaatorile andmeside kasutamise eest.  Andmesidemaht aga jällegi sõltub sellest, kui hea pildi ja helikvaliteediga ülekannet sa soovid teha. Seda kõike saab telefoniaplikatsioonis eraldi määrata. Asi toimib ka WiFi võrgus.
Hetkel on nad teinud integratsiooni Facebookiga, kus saad Live ülekannet oma telefonist teha otse oma Facebooki profiili alla. Teisalt saavad Facebookis olevad sõbrad tuttavad kohe sinna video juurde küsimusi kirjutada ning need ilmuvad samuti sulle telefoni ekraanile. Interktiivsust on hulgaliselt.
Kui videopilti sai reaalajas kuvada veebilehele, siis on täpselt sama asi võimalik ka sisuliselt WAP’is, ehk mobiilses veebis. Küll aga peab telefon toetama Flash videode näitamise võimalust.
Scr000056
Samasugust videoülekannet saab teha ka laua- või sülearvuti veebikaamera abil. Mingit eraldi lisatarkvara tarvis ei ole. Proovisin Ubuntu Linuxi ja ühe vana sülearvutiga ja kõik toimis ideaalselt.
Kes soovib, see proovib. Kasutajaks registreerumine ja aplikatsiooni allalaadimine telefoni võtab kokku vaid mõni minut.
Scr000058
Kõige lihtsam on alustada aadressilt: http://bambuser.com/

esmaspäev, 21. detsember 2009

Trendsetter

Vahel olen natukene kiuslik. Teen mõnda asja natukene teistmoodi, kui võibolla igapäevased normid ette näevad.

Eile panin auto sooja ja hakkasin autot lumest puhastama. Rookisin kõrvalseisvad autod ka puhtaks. Käisin korra ära. Tulin tagasi. Keegi oli käinud ja vahepeal puhtaks teinud ka need autod mida ma puhtaks ei rookinud. Iseenesest nii ju ei peaks tegema?

Meil on majaees pikk rida autosid. Kirjutama reeglina ühe maja inimesed panevad kõik oma autod majaette ühtepidid. Ninad akende poole. Kui kellegil külalised tulevad, siis kohe näed, et võõrad on külas, sest autod on teisiti pargitud kui tavaliselt. image

Eile tõstsin autol kojamehed üles. Nii nagu vanasti ikka tehti. Et kojamehed öösel esiklaasi külge kinni ei külmuks. Kunagi varem pole meil see aasta veel ükski teine autoomanik nii teinud. Täna olid kuuel! autol kojamehed üles tõstetud.
image Üks ees ja teised kohe järgi. Huvitav.

kolmapäev, 2. detsember 2009

Miks ma raamatuid ei saa osta

Üks peamine põhjus, miks ma raamatuid osta ei saa.

image

Neid ei ole hiljem enam mitte kusagile panna. Raamatukogud on tänuväärsed asutused. Tõenäoliselt ma olen Amazon Kindle sihtgrupp. Jalgratas on niigi voodi kõrval.